FARMAKOLOGICKÁ LÉČBA

STUDIE NICOFA

Nedávná klinická studie proof-of-concept na deseti pacientech s Friedreichovou ataxií prokázala, že hladiny FXN lze obnovit na hladiny pozorované u asymptomatických nosičů pomocí nikotinamidu HDACi třídy III v dávce, která je pacienty dobře tolerována (Libri et al., 2014 ). Protože přenašeči jsou asymptomatičtí, lze očekávat, že tento stupeň obnovení exprese FXN zastaví progresi onemocnění. Nikotinamid snadno prochází hematoencefalickou bariérou a byl dříve podáván ve vysokých dávkách po dlouhou dobu normálním jedincům bez závažných nežádoucích účinků (Gale et al., 2004; Knip et al., 2000). Tato studie bude první, která poskytne klinické důkazy o účinnosti a bezpečnosti nikotinamidu u pacientů s Friedreichovou ataxií.


Omaveloxolon je experimentální, perorální, jednou denně podávaný aktivátor Nrf2, transkripčního faktoru, který indukuje molekulární dráhy, které obnovením mitochondriálních funkcí, snížením oxidačního stresu a zvyšuje se produkce energie (ATP) v buňkách a omezuje se progrese zániku buněk.

Více informací zde.

FDA udělila omaveloxolonu označení Orphan Drug (lék pro vzácné onemocnění) a "Fast Track" (zrychlené posuzování) pro léčbu Friedreichovy ataxie. Evropská komise udělila omaveloxonu označení "lék pro vzácná onemocnění" v Evropě pro léčbu Friedreichovy ataxie.“Zdroj: Šťovíčková L.; Omaveloxon [online]; Facebook: Friedreich´s ataxia; zveřejněno 9. února 2022

Stacks Image 8

FRIEDA, z.s.

Běhounkova 2527
158 00 Praha 5 - Stodůlky
IČO: 09965050
Číslo účtu: 5935016369 / 0800

KONTAKTY

info@frieda.cz
+420 607 872 373

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Kliknutím na tlačítko vyjádříte s tímto postupem souhlas.