NEFARMAKOLOGICKÁ LÉČBA

Volně podle: https://friedreichsataxianews.com/non-drug-treatments-for-friedreichs-ataxia/
Překlad Kuba, odborné korektury MUC. Ludmila Novotná.

Přehled

Friedreichova ataxie (FA) je vrozené neurodegenerativní onemocnění způsobující poruchy svalové koordinace (ataxie), což vede k problémům s pohybem a rovnováhou, spolu s dalšími projevy. Pro FA v současnosti neexistuje léčba. Některé projevy se dají zmírnit pomocí léků, jiné pomocí nefarmakologické léčby. Mezi nejvýznamnější patří fyzioterapie a ergoterapie. Některé závažné projevy se dají řešit chirurgicky.

Fyzioterapie

Fyzioterapie je u FA pacientů zaměřena zejména na zachování motorických funkcí (pohyb) a udržení kvality života. Může také zmírňovat bolest, deformity a další projevy postižení. Fyzioterapeut může doporučit cvičení, která pomáhají pacientům zachovat schopnost pohybu paží a nohou co nejdéle. Logopedie může zmírnit problémy s řečí (dysartrie) a s polykáním (dysfagie) pomocí tréninku obličejových svalů a jazyka.

Ergoterapie

Ergoterapeut může pomoci s nalezením problematických aspektů každodenního života a navrhnout jejich vhodné řešení. To pomáhá pacientům s FA udržet si nezávislost na pomoci okolí. Ergoterapeuti také mohou doporučit vhodné typy kompenzačních pomůcek (např. chodítka, vozíky) a naučit pacienty je používat. Mohou také pacientům a osobám o ně pečujícím navrhnout různá přizpůsobení domácího prostředí k usnadnění života.

Chirurgie

Chirurgický zákrok (vždy na doporučení lékaře) může vyřešit závažné případy skoliózy (abnormální zakřivení páteře). Rovněž různé deformace nohou (pes cavus neboli vysoká klenba a pes equinovarus) mohou být řešeny chirurgicky, pokud způsobují bolest nebo ovlivňují pohyblivost. Chirurgicky se dají řešit i potíže s polykáním. Pro pacienty s kardiomyopatií může být vhodný kardiochirurgický zákrok.

Poznámka

Frieda.cz jsou české internetové stránky informující o FA. Neposkytují lékařské rady, diagnózu ani terapii a nejsou ani jejich náhradou. Při jakýchkoli otázkách týkajících se Vašeho zdravotního stavu vždy vyhledejte pomoc u svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného odborníka.

Stacks Image 8

FRIEDA, z.s.

Běhounkova 2527
158 00 Praha 5 - Stodůlky
IČO: 09965050
Číslo účtu: 5935016369 / 0800

KONTAKTY

info@frieda.cz
+420 607 872 373

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Kliknutím na tlačítko vyjádříte s tímto postupem souhlas.